Efektywna transformacja

 

Twoje wybory, wierzenia i decyzje są przyczyną i początkiem kreacji tego, czego doświadczasz w swoim życiu. Niektórzy są tak bardzo przywiązani do swoich wierzeń i przekonań, że w momencie kiedy nawet ktoś subtelnie wspomina o wprowadzeniu zmiany zaczynają czuć się delikatnie mówiąc nieswojo. Sytuacja w której miałoby chodzić o przyznanie się, że faktycznie jedna z tych dwóch rzeczy stanowi dla nich swojego rodzaju ‘bożka’ w imię którego będą walczyć z istotami które potencjalnie zagrażają jego istnieniu to już początek małego konfliktu zbrojnego. O jakiejkolwiek zachęcie do faktycznego wprowadzenia zmiany nie będę nawet wspominał… To, co bardzo często blokuje Cię przed doświadczaniem życia jakiego pragniesz to właśnie Twoje wierzenia i przekonania.

Najpierw jest myśl. Powtarzana wielokrotnie utrwala się w Twojej głowie stając się przekonaniem. Przekonanie którego kurczowo trzymasz się przez dłuższy czas ostatecznie zamienia się w wierzenie. Jeśli chodzi o słowo ‘przekonanie’ ma ono stosunkowo delikatny wydźwięk, jeśli natomiast pojawia się słowo ‘wierzenie’, które jak się pewnie domyślasz pochodzi od słowa ‘wiara’ u wielu istot zaczyna wywoływać to różnego rodzaju niezdrowe emocje… Na poziomie fizycznym, czyli nigdzie indziej jak w Twojej głowie są to po prostu mniej lub bardziej utrwalone połączenia pomiędzy poszczególnymi neuronami.

Poszerzanie perspektywy postrzegania rzeczywistości zaczyna się właśnie od tego ważnego kroku czyli zauważenia, że posiadasz konkretny filtr który warunkuje to, jak rzeczywistość postrzegasz. To stwarza przestrzeń do tego, by zacząć poszukiwać innych sposobów patrzenia na otaczający Cię świat. Wierzenia i przekonania to nie magia, to co się z nimi wiąże bez najmniejszych problemów tłumaczy już współczesna nauka.

Wybory jakich dokonujesz w życiu są najczęściej automatyczne. Większość decyzji nie podejmujesz z poziomu swojej świadomości, a decyduje o nich to, co masz zapisane w swojej podświadomości. To właśnie podświadomość jest miejscem gdzie są składowane Twoje wierzenia i przekonania. Bardzo ważną informacją jest to, że podświadomość niespecjalnie lubi zmiany, gdyż każda zmiana jest przez nią traktowana jako zbędny wydatek energetyczny gdyż wiąże się z wykształceniem nowego połączenia neuronowego.

Zmień nawyki myślowe, a odmienisz swój los!

– Joseph Murphy

Kolejnym powodem dla którego podświadomość niechętnie wprowadza zmiany są znane jej już ‘prawdy’, czyli znalezione ‘dowody’ będące potwierdzeniami konkretnych wzorców myślowych. Spotkałeś się już z czymś takim jak ‘strach przed nowym’, czy też ‘strach przed innością’? Tak, to właśnie efekt działania tego mechanizmu. W psychologii to zjawisko kryje się pod pojęciem ‘efektu potwierdzenia’ i jest opisywane jako tendencja do poszukiwania, interpretowania, faworyzowania, i przywoływania informacji w sposób który będzie zgodny z uprzednimi przekonaniami danej istoty. Ludzie mają tendencję do skupiania się na ‘dowodach’ które będą potwierdzeniem ich własnych założeń.

W momencie kiedy pojawia się swojego rodzaju fiksacja związana z konkretnym wierzeniem umysł będzie stale dążył do znalezienia dowodów potwierdzających to, że jest ono prawdą. Dotyczy to każdego człowieka – każdy ma w swojej głowie taki właśnie mechanizm. Znalezione dowody są następnie wykorzystywane jako potwierdzenie i wzmocnienie tego, co już ‘wiesz’ na temat otaczającego Cię świata, czy też mówiąc szerzej, Twojej rzeczywistości. To działa bez względu na to, czy konkretne wierzenie jest dla Ciebie korzystne, czy też wręcz przeciwnie, wpływa na Twoje życie w sposób niekorzystny.

Twój umysł pracuje cały czas prognozując i przepowiadając to, co może się wydarzyć kiedy spóźnisz się do pracy, co dziewczyna lub chłopak który Ci się podoba zrobi, gdy do nich zagadasz, a nawet to, jakie w będzie kolejne słowo w tekście który właśnie czytasz.

 

Wiele badań z zakresu psychologii behawioralnej a także kognitywistyki potwierdza, że dla większości ludzi zmiana konkretnej opinii lub też przekonania stanowi dużą trudność. Na szczęście istnieje bardzo prosty sposób dzięki któremu możesz zmieniać działanie tego mechanizmu Twojego umysłu.

Kiedy zdajesz sobie sprawę, że konkretne przewidywanie jakim po raz kolejny raczy Cię Twój umysł jest nieprawidłowe jest Ci dużo łatwiej zacząć wprowadzać nowe przekonania które będą dla Ciebie korzystne. Możesz to z powodzeniem wykorzystać w pracy z prawem przyciągania. Zastanawiasz się o co chodzi? Już tłumaczę.

Chodzi o jedną z najważniejszych zdolności powszechną wśród naukowców a także wśród osób zajmujących się rozwojem osobistym. Zauważanie tego, czego nie byłeś w stanie przewidzieć.
Większość ludzi nie ma rozwiniętej tej umiejętności gdyż nie jest ona po prostu wykształcona. Zauważ, że tzw. eksperymenty z jakimi miałeś do czynienia chociażby w szkole nigdy nie pozostawiały przestrzeni na nieoczekiwany wynik. Najczęściej z góry wiadomo było jakiego efektu masz się spodziewać…

 

Ucząc się jak zauważać rzeczy nieprzewidziane możesz pracować nad ‘rozbijaniem’ przekonań i wierzeń które uniemożliwiają Ci doświadczanie życia jakiego pragniesz, gdyż podczas tego procesu uczysz się zbierać zupełnie nowe dowody które będą stanowiły mocny, namacalny kontrast dla tego, w co aktualnie wierzysz lub myślisz na temat świata i rzeczywistości. Znajdując potwierdzenie tego, że Twoje negatywne filtry wcale nie są ‘prawdą’ możesz zacząć kwestionować kolejne z nich.

Zauważ jedną rzecz. Przypomnij sobie dowolny moment w Twoim życiu kiedy coś Cię pozytywnie zaskoczyło – niespodziewanie spotkało Cię coś miłego, ktoś był dla Ciebie serdeczny nie oczekując niż w zamian, czy też dostałeś niespodziewany prezent. Każda taka niespodziewana sytuacja naprowadza Cię na to, że Twoje nastawienie do danej sytuacji było zupełnie bezpodstawne. To coś czego się zupełnie nie spodziewałeś, coś, co podważa Twoje przypuszczenia i założenia odnośnie tego jaki jest świat, a jakie aż kłębią się w Twoim umyśle.

Wkładając w cały proces odrobinę świadomego wysiłku i zapisywanie każdego takiego zdarzenia punktujesz wszystkie niedociągnięcia, i pomyłki w sposobie patrzenia na rzeczywistość czy też błędne osądy na jej temat.  To daje Ci możliwość wprowadzania natychmiastowo zmiany w Twoich przekonaniach ponieważ z miejsca dysponujesz nowym dowodem który możesz zaprezentować swojemu umysłowi który jest przecież tak bardzo żądny dowodów.

 

Jak to zrobić w praktyce? Oto jak działa cały ten prosty proces. Załóż notatnik w którym będą trzy kolumny:

  1. Moment zaskoczenia
  2. Dlaczego mnie to zaskoczyło
  3. Co mi to mówi na temat mojego przekonania/wierzenia

Noś notatnik ze sobą i zapisuj w nim każdą jedną rzecz która dzieje się ku Twojemu zaskoczeniu. Na przykład – zapisujesz się na nowe zajęcia sportowe:

  1. Spodziewałem się, że zajęcia będą dla mnie ciężkie a okazało się, że było bardzo przyjemnie.
  2. Ponieważ była to dla mnie zupełnie nowa sytuacja, a w związku z tym myślałem, że będzie dla mnie wyzwaniem.
  3. To, że będę robił coś po raz pierwszy/będę znajdował się w nowej dla siebie sytuacji wcale nie oznacza, że będą się z tym wiązały jakieś trudności.

W trakcie tego procesu sam zorientujesz się jak wiele założeń miałeś na temat rzeczywistości które jak się okaże niekoniecznie były zgodne ze stanem faktycznym. Nie bój się podważać tego, co do tej pory uważałeś na temat świata. To zupełnie naturalne że Twój umysł będzie protestował, on po prostu nie lubi zmian, nie lubi nowości, nie lubi podważać tego, do czego jest przyzwyczajony. Ty jednak nie jesteś swoim umysłem, jesteś świadomością i masz pełną możliwość wprowadzać w swoim umyśle pożądane przez siebie zmiany, on jest dla Ciebie a nie Ty dla niego.

W naturze człowieka leży to, że nie lubimy przyznawać się do pomyłek, unikamy jak ognia wszystkiego, co nie jest zgodne z naszymi aktualnymi wierzeniami czy też przekonaniami zgodne. Walcząc zacięcie bronimy wielu z nich zapominając o tym, że tu w ogóle nie chodzi o to czy coś jest prawdą czy nie, a na ile jest to dla nas korzystne, na ile wpływa korzystnie na nasze życie. Pracuj z tym ćwiczeniem przez minimum 30 dni i obserwuj jak bardzo rozwija się w Tobie możliwość obserwacji rzeczywistości, jak dużo przestrzeni zyskujesz na wprowadzanie korzystnych, zgodnych z Tobą zmian w postrzeganiu świata w którym uczestniczysz. Zobaczysz, że z każdą kolejną zauważoną niezgodnością z łatwością zaczniesz wprowadzać w sobie nowe prawdy które będą służyły tworzeniu coraz bardziej zgodnego i harmonijnego z Tobą życia.